Üniversite Onaylı Otizm Eğitmenliği Sertifikası

Otizm Eğitmenliği Sertifikası

Bireysel farklılıkları olan otizmli bireyleri yetiştirmek için otizm eğitmenliği sertifikası olmalıdır. Otizmin bireylerde ne gibi farklılıklara neden olduğu ve bu farklılıklar neticesinde ortaya çıkan zorluk ile başa çıkmak eğitimle öğretilir. Otizm eğitmenliği sertifikası alanlar otizm belirtileri ve tanıları hakkında bilgi edinip bunları eğitimlerinde kullanır. Özel eğitime ihtiyacı olan otizmli bireylerle yakından ilgilenmek için de otizm eğitmenliği sertifikası şarttır.

Otizm Eğitmeni Nedir?

Otizm eğitmeni nedir ve otistik öğretmeni nasıl olunur gibi sorular öğretmenlerin aklında dolanır. Özel gereksinimli çocuklarla ilgilenmek ve eğitimlerine katkıda bulunmak için seçilen bu alan beraberinde zorluklar da getirir. Otizm eğitmeninin farklılıkları olan çocukların toplum içinde uygun davranışlar sergilemesi için yetiştirmesi emek ister. Özel eğitim mezunları veya öğretmenler otizm eğitmenliği sertifikası ile çalışabilir.

Otizmli bireylerin sosyal becerilerini geliştirmek, destekleyici ve tamamlayıcı yöntemler sunmak eğitimle mümkündür. Otizm eğitmeni çocuğun cinsel kimliğini bulma, arkadaşları ile oyun kurma ve oynama süreçlerinde yardımcıdır. Diğer çocuklar için günlük hayattaki işleri yapabilmek sıradan olsa da otizmli çocuklar için bu zordur. Eğitim kurumlarında birçok konu çocuğa en baştan öğretilir. Öğretmenin otizm eğitmenliği eğitimi alarak vaka incelemesi yapması gerekir. Böylece kriz durumlarında, çocuğun zorlandığı anlarda yardımcı olması kolaylaşır. Yaşam Boyu Eğitim süpervizyon ve uygulama eğitimleri ile açığı kapatır.

Otistik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Otistik öğretmeni nasıl olunur ise o eğitimleri almak yetecektir. Otizm eğitmenliği sertifikası alan eğitim fakültesi mezunları bu alanda çalışır. Öğretmenlik formasyonu olanlar, otizmli çocuklarla çalışmak durumunda olan eğitimciler otistik öğretmeni olur.

Otistik öğretmeni olmasanız da farkındalık için otizm eğitmenliği eğitimi alınabilir. Ebeveynler otizmli çocuklarını kendileri de yetiştirmek adına online otizm eğitmenliği eğitimi düşünmelidir.

Otizm Eğitmenliği Sertifikası Ne İşe Yarar?

Otizm eğitmenliği sertifikası ne işe yarar konusunda çekinceleriniz olmasına gerek yok. Bazı illerde özel eğitim merkezi bulunmadığından otizm eğitmenliği sertifikası olanlar ders vermek durumunda kalır. Otizm eğitmenliği sertifikası şu yerlerde çalışabilir, özel ders verebilirsiniz;

  • Özel eğitim merkezi
  • Otizmli bireyler için açılan sınıflar
  • Rehabilitasyon merkezlerinde
  • Özel okul

 

Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Logo
Enable registration in settings - general
Shopping cart