Aile Dizimi Uygulaması Faydalı mı ?

ZEYTİN AĞACI DİZİSİ VE AİLE DİZİMİ

Günümüz popüler dijital platformlardan biri olan Netflix’te çok gündeme oturan bir dizi başladı. Zeytin ağacı adındaki bu dizinin başrollerini Seda Bakan,Murat Boz gibi kişiler canlandırmaktadır. Dizide  “kök aile açılımı” olarak belirtilen olan bu terapi uygulanıyor. LiteratürdeAile Dizimiolarak nitelendirilen bu uygulama çok sayıda psikoterapist tarafından gerçekleştirilmektedir. Dizide ise kanser hastası olan genç kız ,aldığı kemoterapilerin etkilerinden kurtulmak için bu yönteme başvuruyor. Son yıllarda arama motorlarında en çok aranan kelime olan “Aile Dizimi” hakkında bilinmeyen tüm noktaları açıklayacağız. Nasıl Uygulanır ? Faydalı mıdır ?

 

AİLE DİZİMİ NEDİR ?

En basit tabir ile Aile dizimi ; aile bireylerince yapılan olumsuz durumların nesillerden nesle aktarılması ve günümüz fertlerinin yaşadığı psikolojik veya fiziksel sorunlar olarak kendini göstermesi olarak açıklanabilir. Bir nevi atalarımızdan bizlere kalan psikolojik bir miras olarak ta tabir edebiliriz. Aile dizimi uygulamaları kişilere, ailelerinden sadece genetik kodları almadıklarını bunların yanı sıra ruhsal mirası nasıl devraldıklarını da gösterir. Böylece kişiler, bu güne kadar yaşadıkları ve anlamlandıramadıkları bazı korku, kaygı ve tekrarlanan başarısızlıklarını hatta geçmeyen ruhsal sıkıntılarının kaynağını fark etme olanağı bulurlar.

 

AİLE DİZİMİ UYGULAMASI FAYDALI MI ?

Aile dizimi uygulamasında; sizi etkileyen sorun olarak gördüğünüz tüm duygu,davranış ,depresyon,bağımlılıklar gibi olayların tamamının merkezine inilir. Bu sorunların çözümü için birey, terapi esnasında belli başlı resimleri ve özellikleri aile üyeleri ile eşleştirmektedir. Bu terapide çeşitli resimler ve fotoğraflar kullanılmaktadır. Bu nokta her fotoğraf ve görsel bir duyguyu simgelemektedir. Aile Dizimi terapisti, seçilen çizimlere bakarak hastanın sorunları ile ilgili çıkarımlarda bulunmaktadır. Buna bakılırsa de bir tedavi yöntemi seçmektedir. Terapistlerin bu uygulamayı iyi derecede yönetmesi ile son derece iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Logo
Enable registration in settings - general
Shopping cart