Uygulamalı Bilişsel Davranışçı Terapi Online

Psikolojide kısa sürede büyük etki sağlayan yöntemler arasında olan uygulamalı bilişsel davranışçı terapi sık kullanılır. Psikolojik davranışsal bozukluklarında gösterdiği başarı sebebiyle ruh sağlığı uzmanlarının en önemli silahı olarak görülür. Birçok psikoterapi yöntemi ve psikoloji tekniği ile birlikte kullanılması etkisini artırır.

Uygulamalı bilişsel davranışçı terapi, vaka örneklerinden yola çıkarak nasıl yol izlemeniz gerektiğini öğretir. Süpervizyon ve uygulama eğitimleri ile desteklenmesi vakalarda çözüm bulmanızı kolaylaştırır. Danışanla görüşmelerde nelere dikkat edileceği ve klinik vakalarda tedavi planı oluşturma gibi önemli dersler de eğitim içeriğindedir. Uygulamalı bilişsel davranışçı terapi yardımı ile özellikle bazı hastalıkların tedavisinde sonuç alınır;

  • Obsesif kompulsif bozukluk
  • Travma sonrası yaşanan stres bozukluğu
  • Anksiyete
  • Panik atak
  • Depresyon

Sayılanlar örnekleme olup her ruh sağlığı uzmanının kendine göre oluşturduğu sistemi vardır. Uygulamalı bilişsel davranışçı terapi ile diğer psikoterapi teknikleri kullanılıp tedavide ilerleme kaydedilebilir.

Bilişsel Davranışçı Terapi Teknikleri

Bilişsel davranışçı terapi teknikleri ile soruna yol açan davranışlar azaltılmaya çalışılır. Tedavi ilerledikçe olumsuz ve uyumsuz davranışlar tamamen ortadan kaldırılır. Aynı zamanda uyumlu tepkiler artırılarak kişinin sosyal çevreden soyutlanması engellenir. Bulunduğu ortamda rahatsız hissetmeyen danışan olumsuz davranışları ve tepkileri de zaman içinde kaybeder.

Bilişsel davranışçı terapi teknikleri bağımlılık tedavilerinde de büyük ölçüde fayda sağlar. Teknikler grup terapisi veya bireysel terapi fark etmeden psikolog tarafından kullanılır.

Bilişsel Davranışçı Terapi Sertifikası

Bilişsel davranışçı terapi eğitimi sayesinde en büyük kazanımınız sertifikadır. Bilişsel davranışçı terapi sertifikası olmadan seanslarda bu teknikleri kullanamazsınız. Psikolog, psikiyatr, psikoterapist, aile danışmanı bilişsel davranışçı terapi sertifikası aldığında başarılı olur. Psikolojik hastalıkların büyük çoğunda tedavi sürecini hızlandıran disiplinlerden biridir. Uluslararası akreditasyonlu bilişsel davranışçı terapi sertifikası veren kurumlardan eğitim aldığınızda ise başka ülkelerde de çalışma yaparsınız.

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi

Bilişsel davranışçı terapi eğitimi verilirken bazı özel vakalar için ayrı ders içeriği oluşturulmuştur. Bilişsel davranışçı terapi ile psikolojik hastalıkların ilişkisi yakından gözlemlenmeye çalışılır. Bilişsel davranışçı terapi eğitimi alacaksanız önceliğiniz Ömür Boyu Eğitim gibi akademik düzeyde çalışma yapan kurumlar olmalıdır.

Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Makalelemiz Hakkında Düşüncelerinizi Belirtin

Cevap Yazınız

Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Logo
Enable registration in settings - general
Shopping cart